Var in till Caravanhallen i Södertälje idag, såg en annorlunda Kabe. Fönsterlös?!?!
Dubbla ski(t)dluckor? En helt klart olik vagn ifrån Kabe “normalt” brukar se ut.
Lite längre bort stod en annan pärla och blänkte i solskenet och bara ”skrek ut “köp mig”, och som jag vill, men plånboken tillåter inte det för tillfället. Så det får bli lite senare i livet.
Men det var inte vagnar jag skulle åka och kika på utan köpa täcklist till vagnen.
Vid disken stod en tjej, som såg så bekant ut. Men kan inte riktigt placera henne än. Efter ett besök inne på verkstaden där vagnar lyftes in och ut på löpande band såg de ut som i alla fall, kan inte vara brist på arbete i alla fall, kunde vi konstatera att täcklist, det hade dom, men inte den profilen jag skulle ha. Typiskt.
Men begav mig lite senare in mot “stora staden” och till förorten Bandhagen. Där finns en butik som heter.
Vilken underbar liten butik. Och vilka priser. Här kommer det att handlas, så ofta det går.
Vad sägs om gasolpriset? 299kr. för en P11. Kanon ju. I alla fall här i de sydvästra krokarna i Stockholm.
Tror även att det kan bli farligt att ta med frugan dit till köksavdelningen. Skitläckra vinglas och tallrikar m.m. Kanske bäst att åka utan fru dit igen.
I vilket fall som helst, de hade min list hemma. Yippi… Köpte 15m, borde räcka till bägge sidor av vagnen.
Som det ser ut, ska jag dit igen, imorgon med frugan. Ja, ni vet hur det är, vill man ha husfrid, så ska de få bestämma lite de med.
Imorgon plockar jag av listerna och målar dom.
// Lasse
Hej!
När åker du söderut?
GillaGilla
Snart..
Såg att du kommit hem, några tråkiga vägarbeten på väg till värmen?
GillaGilla